Jak jsem se chtěla naučit cizí jazyk zázračnou metodou za dva týdny, aneb varování, na co můžete na internetu narazit.

Na internetu na mě jednou z ničeho nic vyskočila úžasná reklama která mi slibovala naučení se cizího jazyku do dvou týdnů. Sám majitel Magnus Carlsson prý mluví 23 jazyky a nyní poskytuje slevu i pro nás pouze za 990 Kč! A docela mám štěstí, protože sleva platí pouze dnes! Po přečtení dalších článků, jak znalost cizích jazyků změnila lidem život, protože najednou jsou pro plynulou znalost cizích jazyků velmi cenění, má zvědavost vzrostla. Vybrala jsem si tedy němčinu a uhradila 990 Kč. Už při platbě mě zaskočilo, že mi byl nabídnut ještě lepší a ještě intenzivnější kurz (samozřejmě za vyšší cenu), ale já trvala na částce 990 Kč a těšila se, jak se stanu jazykovým mágem - no nekupte to za ty peníze, že.

simpleword ikona

Postup byl následující. Přišlo mi poděkování a přístup do aplikace Simple Words.

A pak jsem propadla do zoufalství, protože mi došlo, že nejenže neumím německy, ale ani česky! Protože například termín „Vrávorá mysli“ jsem v češtině nikdy neslyšela a ani pořádně nevím, co to znamená. Německy to je „Es schreckt den Geist“, to se sice naučím, ale kde to použít? Stav při kocovině? Váhání? Prostě to byla snůška větiček a frází, která nerespektovala ani slovní druhy a která byla vytvořena dle mého názoru robotickým překladačem.

A nastala další fáze. Chci vrátit peníze! Zjistila jsem, že jediný kontakt mám na děkovací mail pro přihlášení. Naštěstí mi po několika dnech paní odpověděla, že pokud chci vrátit peníze, musím poslat doporučený dopis do centrály v Polsku (stál mě 68 Kč) a pak se uvidí. Peníze mi nakonec opravdu přišly, ale částka byla 965,61 (asi byl jiný kurz Eura, ale já při koupi netušila, že platím do zahraničí).

Celková bilance: 990 Kč zaplacených
Vrácených peněz zpět 765 Kč, což je 77%.

Závěr. Zajímalo by mě, kolik ze 77 000 tisíc Čechů, „šťastných absolventů této zázračné metody“, se opravdu díky této aplikaci naučilo nový cizí jazyk. Kolik z nich se odhodlalo napsat doporučený dopis do Polska (přitom vše jiné jde přes internet) a kolik mávlo rukou nad utracenými 990 Kč. Pokud jsou čísla správná, tak firma pouze v Čechách vyinkasovala více než 77 miliónů Kč. A já se ujistila, že zázraky se nekonají ani v mé branži. Nicméně firmu obdivuji za skvělé stránky, kde jsou využity snad všechny manipulační metody, které znám (davová psychóza, možnost koupit jen tento den, vyskakovací okna s osobami, které si kurz zrovna teď koupily, děkovné maily atd., v neposlední řadě i švédsky znějící jméno. Pan Kowalski by asi takový úspěch neměl) a žasnu nad její drzostí. Firma žádný zákon zřejmě neporušila. V mnohastránkových obchodních podmínkách psaných velmi drobným písmem byla zmínka o třetím subjektu atd., ale možná jsem byla jediná, která je přečetla aspoň z jedné třetiny.

Pokud chcete zvládnout cizí jazyk, nezbývá, než mu věnovat opravdu více času. A pokud si chcete ulehčit učení, můžete použijte asociace a jiné mnemotechnické pomůcky, které ale bohužel určitou námahu vyžadují. Jste-li zastánce krátkých frází, doporučuji si stáhnout do vašeho mobilního zařízení aplikaci Anki. Je kvalitnější a navíc zdarma!

Tento článek píši 10. 11. jak sami na obrázku můžete vidět, opět je sleva jen pro tento den, stejně jako 11. 8., kdy jsem se o tuto nabídku zajímala.

Vaše Pavlína Boučková