Hrajeme Pexeso s HRAJ CO CHCEŠ!

Klasické pexeso:

Karty: Sada všech 64 karet bez žolíků

Průběh hry:
Karty se zamíchají a rozloží do čtverce rubovou stranou nahoru. Začínajícíc hráč otočí dvě karty. Pokud tyto patří do dvojice k sobě (mají stejný shodný znak vpravo dole (t.j. u nohy dítěte příklad), vezme si je a otáčí další dvojici. Pokud k sobě nepatří, otočí je opět rubovou stranou nahoru a pokračuje další hráč po jeho levici. Vyhrává ten, kdo má na konci nejvíce dvojic karet.

Desítky variant, které umožňuje Hraj co chceš.

Můžete hrát varianty s menším počtem karet (32, 16), které získáte rozdělením balíčku podle pohlaví nebo barvy vlasů dětí. Před hrou se dohodnete, které znaky budete považovat za shodné dvojice - viz tabulka níže.

Hraj co chceš umožňuje jak tu nejjednodušší variantu - najdi dvě dívky/chlapce pro začínající hráče... až po velmi extrémní: najdi dvě stejně oblečené děti (dvě dívky nebo dva chlapce) v celém balíčku karet, nebo najdi tyto děti oblečené stejně, ale do kříže (viz příklad pod tabulkou)

Tabulka kombinací Pár=chlapec a dívka

počet karet ve hře

 

rozdělení podle

 

hledané stejné znaky

 

64

 

všechny karty

 

a) obrázek vpravo dole příklad
b) stejně oblečení chlapci
c) stejně oblečené dívky
d) stejně oblečený pár
e) stejně oblečené děti*

32

 

1) všichni chlapci
2) všechny dívky

 

a) stejná věc na tácku
b) stejně oblečené figurky
c) stejné tričko figurek*
d) stejné kalhoty/sukně*

32

 

1) všechny blond figurky
2) všechny bruneti figurky

 

a) stejná věc na tácku*
a) stejně oblečené figurky*
b) stejné tričko:chlapec-dívka*
c) stejné kalhoty(sukně): chlapec-dívka

16

 

1) blond chlapci
2) bruneti chlapci
3) blond dívky
4) brunety dívky

a) stejná věc na tácku
b) stejné oblečení
c) stejné tričko*
d) stejné kalhoty (sukně)

* označuje, že se v sadě vyskytují dvě dvojice se shodný znakem

VARIANTA DO KŘÍŽE:

Tato obměna u znaků oblečení znamená, že nehledáte stejná trička a stejné kalhoty, ale ke stejné „látce, která byla použita na tričko hledáte stejnou „látku“ na kalhoty, případně sukni.
Příklad:
alt

Pomožte „náhodě!“
Podle zvolených znaků volíte náročnost a tedy pravděpodobnost „náhodného“ objevení. Pokud se napříkad domluvíte na stejném tričku, které je v balíčku obsaženo osmkrát, máte větší šanci na jeho objevení!

Lehké tipy (pro seniorská centra, mateřské školky, osoby s lehkou mozkovou dysfunkcí nebo prostě pro relaxaci!)

1) Pro družstva nebo 2 - 4 hráče: Karty se rozdělí do dvou (po 32 kartách ) nebo čtyřech (po 16 kartách) dle tabulky obrázkem nahoru, lektor řekne určitý atribut a hráči mají za úkol v co nejkratším termínu vybrat příslušné dvojice či čtveřice.
2) Karty se rozloží obrázky dolů, hraje se pexeso. Za shodné dvojice se můžou vyhlásit: dvě děvčata, dva chlapci, stejná či různá barva vlasů...
3) Karty se rozloží obrázky dolů, ale hráč otáčí zároveň 4 karty jako v pexesovém kvartetu. Hledá jakékoliv stejné znaky (stejná barva trička, kalhot/sukní, stejná věc na tácku, stejný obrázek vlevo dole). Další varianta - hledá znaky popsané v bodě 2.

Další využití:

Pro individuální trénování paměti hrajte sami a stopujte si čas dokončené hry.

Začněte menším balíčkem karet a snazší úrovní - hledáním dvou stejných předmětů.

Poté přejděte na hledání úplně stejného oblečení u dvojic - můžete zkusit i kvarteto. Tedy dvě stejně oblečené holky a k nim stejně oblečení kluci. A pokud by vám to bylo málo, můžete zkusit kombinaci „do kříže“