Poznatky z knih o paměťových metodách, které jsem přečetla, si dovolím shrnout do strohého konstatování. Stárnutí paměti nezastavíme, ale paměťové metody nám pomůžou v tom, že si toho nikdo nemusí všimnout! Jsou něco jako mozkový make up. Trénování paměti nám ale pomůže v dobách „síly" vybudovat takovou kondici, že až přijdou zlé časy, mozek bude mít nacvičeno, pomůže nám krizové období překonat ze zásob, a po něm se zase vzchopí rychleji, než mozek netrénovaný. A pozor, je prokázáno, že mozek rychle a pozitivně reaguje na trénování paměti v každém věku! Tedy zde nikdy není pozdě začít!

Trénování paměti

Aby mohl horolezec zdolat vrchol, potřebuje k tomu dobrou kondici, kterou může vytrénovat ve fitness centru. Kdo jste někdy na horách byl, dáte mi za pravdu, že ale ani skvělá fyzička není stoprocentním důvodem k úspěchu, pokud se se získanou energií nenaučí správně hospodařit a nemá základní zkušenosti s horolezectvím. Někdy na vrcholu stane „namakaný jedinec", častěji ale spíše nenápadný horal, který „ví". Samozřejmě ideální postavou je „namakaný člověk, který ví!".

Trénování paměti je fáze horolezce ve fitcentru. Udržuje naši paměť v dobré kondici a pohotovosti.

Paradoxně se celý život snažíme dojít k ideálnímu a spokojenému životnímu stylu a předcházíme problémům. Co na to ale naše hlava? Bohužel prostě krní. Vše máme vyřešené, v ideálním stavu již nic nerozhodujeme. A náš čelní lalok, ve kterém je sídlo rozhodování, usnul na vavřínech. A to je špatně!!!

Jak na to?

1) vyhněte se stereotypu, aneb změňte rituály

 • zkuste vykonávat jednoduché činnosti levou rukou
 • přeorganizujte si věci ve skříňkách
 • zkoušejte stále něco nového! Například luštění křížovek je skvělý prostředek trénování paměti. Pokud je ale luštíte již roky, činnost máte zautomatizovanou a je třeba přejít na jiný typ – třeba rébusy nebo sudoku

2) použijte klasické prostředky k trénování paměti

 • učení se cizích jazyků
 • kombinační deskové hry, rébusy, křížovky
 • zkuste hry na internetu – www.hry.cz (např. slovní fotbal, knihovník, horolezec...)

3) trénujte paměť díky počítačovým aplikacím

Doporučuji zaregistrovat se na šikovném portálu www.mentem.cz.

Zde můžete hrát hry, určené na komplexní procvičení vašeho myšlení. Nyní je aplikace k dispozici zdarma (předěbžně do 20. 2.), v budoucnu bude zpoplatněna. Tedy doporučuji využít co nejdříve! Také se zde díky svižně psaným článkům dozvíte spoustu zajímavých informací o myšlení a všemu, co se k němu váže.

Hry jsou rozděleny do kategorií. Na každý den máte vybrané určité hry pro trénink, můžete samozřejmě hrát i libovolné jiné. Jsou rozděeny do následujících kategorií

 • pozornost
 • rychlost
 • prostorová orientace
 • představivost
 • úsudek

Během tréninku Vám také graf ukazuje, jak rychle se vaše paměť zlepšuje či zhoršujete. Také můžete sledovat, jak si vedete na žebříčku umístění v porovnání s jinými účastníky programu.
Prostě mozkové fitness v pravém slova smyslu!